Sport zamiast używek

Ośrodek Pomocy Społecznej w Pobiedziskach jest partnerem merytorycznym Projektu „Uzależnia mnie sport” na terenie Miasta i Gminy Pobiedziska.

 

Wyjaśnianie młodzieży, jak groźne może okazać się popijanie piwa podczas wiosennego grillowania w gronie przyjaciół nie musi odbywać się w szkolnej ławce. Tłumaczenie, na czym polega mechanizm uzależnienia, nie musi kojarzyć się z nudnawą pogadanką. Już od 9 maja w 5 subregionach w całej Wielkopolsce rusza kampania, podczas której edukacji towarzyszyć będzie sportowa rodzinna zabawa na świeżym powietrzu.

Organizator Kampanii „Uzależnia mnie tylko sport” – Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego,  od 9 maja do 14 czerwca zaprosi tysiące rodzin z całej Wielkopolski do wzięcia udziału w spotkaniach plenerowych. Podczas każdego z 30 takich wydarzeń będzie możliwość zasięgnięcia opinii prawników, psychologów oraz specjalistów do spraw uzależnień. Będzie też można porozmawiać z pracownikami ośrodków zajmujących się profilaktyką uzależnień.- Celem kampanii jest zwiększenie świadomości młodzieży na temat szkód wynikających z używania alkoholu – szczególnie piwa – oraz innych środków psychoaktywnych. Dzięki zaangażowaniu 30 gmin i powiatów możemy zaproponować tysiącom dzieci, młodzieży aby wspólnie z rodzicami, świadomie wybrali sportowe emocje zamiast alkoholu – mówi Leszek Wojtasiak, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego. – Zachowania prozdrowotne należy kształtować jak najwcześniej. Dlatego w sportowej rywalizacji, w ramach drużyny składającej się z dziecka i rodzica, mogą wziąć udział już przedszkolaki – dodaje.
Jedną z 30 gmin, które przyjęły zaproszenie Urzędu Marszałkowskiego do współorganizacji Kampanii ,,Uzależnia mnie tylko sport” są Pobiedziska. W sobotę 6 czerwca nad Jeziorem Biezdruchowo spotkają się rodziny z 6 gmin. Podczas spotkania dyżurować będą specjaliści do spraw uzależnień. To oni przygotują konkursy wiedzy na temat profilaktyki uzależnień. Na tych, którzy prawidłowo odpowiedzą, czekać będą nagrody. Podobnie jak na przedstawicieli rodzinnych drużyn, które zechcą sprawdzić swoją kondycję w biegach. Każdy, kto ukończy bieg, wróci do domu z dyplomem, najlepsi – z dodatkowymi nagrodami.
Pierwsze z cyklu spotkań w ramach kampanii ,,Uzależnia mnie tylko sport w Subregionie II odbędzie się na terenie Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy już 9 maja. Zapraszamy!